  • Mfr # G15-1.00F-6X6
  • Zoro # G7888754
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Plastic Material
PTFE
Plastic Thickness
1.000"
Plastic Width
6"
Plastic Length
6"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
G15-1.00F-6X6
Country of Origin
Italy
Dimensions
Plastic Thickness
1.000"
Plastic Width
6"
Plastic Length
6"
Width Tolerance
+/-0.250 in
Length Tolerance
+/-0.500 in
Nominal Size
6 in W x 6 in L
Plastic Width Tolerance
Plastic Length Tolerance
Width
6"
Thickness
1.000"
Length
6"
Details
Item
Sheet Stock
Plastic Material
PTFE
Plastic Color
White
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Min. Temp. (F)
-400 Degrees F
Color
Material Color Family
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
Operating Temp. Range
-400 Degrees to 500 Degrees F
Standards
AMS 3652, FDA, MIL-P-22241
Material Type
Standard Grade
Impact Strength
3 ft-lb/in
Plastic Properties
Plastic Grouping
Sheet Stock
Material
Plastic Density
13.24 lb/cu ft
Minimum Temperature
-350 Degrees F
Grade
Standard
Backing Type
No Backing
Shape
Square
Plastic Hardness
55D
Friction Rating
Very Slippery
Water Absorption Rating
Excellent
Maximum Temperature
550 Degrees F
Machinability
Not Rated
Tensile Strength Rating
Poor
Plastic Hardness Rating
Medium Soft
Water Absorption
0.01 %
Corrosion and Chemical Resistance
Excellent
Weight
0.276 lb
Wear Factor
Impact Strength Rating
Good
Temperature Range
-350 Degrees to 550 Degrees F
Plastic Clarity
Opaque
Plastic Thickness Tolerance
UV Resistant
Yes
Friction Coefficient
0.08
Dielectric Strength
80 kV/mm
Fabrication
Molded
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Elongation
200 %
Wear Rate
3.40 x 10^-4 cu mm/N-m
UV-Resistant
Product Type
Plastic Sheet
Coefficient of Thermal Expansion
13 x 10^-5
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Flexural Modulus
0.04 GPa
Product Form
Sheet
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Rockwell Hardness
50 HRR
Shore Hardness
55 Shore D
Light Transmission
9 %
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 6 in, Plastic Width 6 in, Plastic Thickness 1 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 13.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D