  • Mfr # G15-125F-12X24
  • Zoro # G7856721
Key Features
Plastic Material
PTFE
Plastic Thickness
0.125"
Plastic Width
12"
Plastic Length
24"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
G15-125F-12X24
Country of Origin
United States
Dimensions
Plastic Thickness
0.125"
Plastic Width
12"
Plastic Length
24"
Length Tolerance
+/-0.500 in
Width Tolerance
+/-0.250 in
Thickness
0.125"
Width
12"
Length
24"
Nominal Size
12 in W x 24 in L
Plastic Width Tolerance
Plastic Length Tolerance
Details
Item
Sheet Stock
Plastic Material
PTFE
Plastic Color
White
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Min. Temp. (F)
-400 Degrees F
Color
Impact Strength
3 ft-lb/in
Material Color Family
Tensile Strength
1,500 psi
Standards
AMS 3652, FDA, MIL-P-22241
Material Type
Standard Grade
Thickness Tolerance
Plastic Properties
Plastic Grouping
Sheet Stock
Operating Temp. Range
-400 Degrees to 500 Degrees F
Material
Tensile Strength Rating
Poor
Plastic Density
13.24 lb/cu ft
Impact Strength Rating
Good
Plastic Clarity
Opaque
Backing Type
No Backing
Friction Rating
Very Slippery
UV Resistant
Yes
Plastic Thickness Tolerance
Water Absorption Rating
Excellent
Shape
Rectangle
Corrosion and Chemical Resistance
Excellent
Plastic Hardness
55D
Water Absorption
0.01 %
Plastic Hardness Rating
Medium Soft
Wear Factor
Maximum Temperature
550 Degrees F
Grade
Standard
Weight
0.276 lb
Temperature Range
-350 Degrees to 550 Degrees F
Machinability
Not Rated
Friction Coefficient
0.08
Minimum Temperature
-350 Degrees F
Elongation
200 %
Coefficient of Thermal Expansion
13 x 10^-5
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Product Form
Sheet
Product Type
Plastic Sheet
Flexural Modulus
0.04 GPa
Shore Hardness
55 Shore D
UV-Resistant
Fabrication
Molded
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Light Transmission
9 %
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Rockwell Hardness
50 HRR
Dielectric Strength
80 kV/mm
Wear Rate
3.40 x 10^-4 cu mm/N-m
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 24 in, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 0.125 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 13.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D