  • Mfr # G15-125F-24X48
  • Zoro # G7923142
Key Features
Plastic Material
PTFE
Plastic Thickness
0.125"
Plastic Width
24"
Plastic Length
48"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
G15-125F-24X48
Country of Origin
United States
Dimensions
Plastic Thickness
0.125"
Plastic Width
24"
Plastic Length
48"
Length Tolerance
+/-0.500 in
Width Tolerance
+/-0.250 in
Length
48"
Width
24"
Thickness
0.125"
Plastic Width Tolerance
Nominal Size
24 in W x 48 in L
Plastic Length Tolerance
Details
Item
Sheet Stock
Plastic Material
PTFE
Plastic Color
White
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Min. Temp. (F)
-400 Degrees F
Color
Tensile Strength
1,500 psi
Plastic Properties
Standards
AMS 3652, FDA, MIL-P-22241
Impact Strength
3 ft-lb/in
Thickness Tolerance
Operating Temp. Range
-400 Degrees to 500 Degrees F
Material Color Family
Material Type
Standard Grade
Plastic Grouping
Sheet Stock
Material
Plastic Hardness Rating
Medium Soft
Impact Strength Rating
Good
Weight
1.103 lb
Temperature Range
-350 Degrees to 550 Degrees F
Machinability
Not Rated
UV Resistant
Yes
Tensile Strength Rating
Poor
Maximum Temperature
550 Degrees F
Wear Factor
Excellent
Water Absorption Rating
Excellent
Plastic Density
13.24 lb/cu ft
Backing Type
No Backing
Plastic Clarity
Opaque
Plastic Hardness
55D
Minimum Temperature
-350 Degrees F
Friction Rating
Very Slippery
Water Absorption
0.01 %
Friction Coefficient
0.08
Shape
Rectangle
Grade
Standard
Corrosion and Chemical Resistance
Plastic Thickness Tolerance
Flexural Modulus
0.04 GPa
Dielectric Strength
80 kV/mm
UV-Resistant
Fabrication
Molded
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Coefficient of Thermal Expansion
13 x 10^-5
Product Form
Sheet
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Wear Rate
3.40 x 10^-4 cu mm/N-m
Light Transmission
9 %
Product Type
Plastic Sheet
Shore Hardness
55 Shore D
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Rockwell Hardness
50 HRR
Elongation
200 %
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 4 ft, Plastic Width 24 in, Plastic Thickness 0.125 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 13.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D