  • Mfr # MRC-2448-54C
  • Zoro # G7002974
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Steel
Color
Silver
Load Capacity
1,000 lb
Handle Type
Flat
Number of Shelves
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MRC-2448-54C
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Width
53 in
Shelf Width
24 in
Overall Height
60 in
Overall Length
24 in
Shelf Length
48 in
Caster Dia.
5"
Caster Wheel Dia.
5 in
Caster Mounting Height
6 in
Shelf Lip Height
1 1/4 in
Caster Stem Diameter
7/8 in
Bottom Shelf Lip Height
1 1/4 in
Overall LxWxH
53 inx24 inx60 in
Caster Wheel Width
5 in
Caster Stem Length
2 1/8 in
Inside Length
46 in
Inside Height
54 in
Inside Width
24 in
Shelf LxW
48 inx24 in
Caster Width
5 in
Details
Material
Steel
Color
Silver
Load Capacity
1,000 lb
Item
Dual-Side-Access Wire Stock Cart with Adjustable-Height Wire Shelves
Handle Type
Flat
Number of Shelves
3
Caster Type
(4) Swivel
Finish
Zinc Plated
Caster Material
Polyurethane
Shelf Capacity
250 lb.
Caster Wheel Type
Standard
Capacity per Shelf
250 lb.
Assembled/Unassembled
Assembled
Caster Mounting Type
Stem
Shelf Adjustability
Adjustable
Caster Core Material
Caster/Wheel Mounting Location
Standard
Lip Style
4-Sided Lipped
Caster Wheel/Tread Material
Polyurethane
Distance Between Shelves
18 in
Caster/Wheel Configuration
(4) Swivel
Caster Frame Material
Caster Stem Type
Friction Ring
Method of Construction
Boltless
Shelf Construction
Wire
Side Panel Construction
Wire
Number of Side Panels
2
Number of Accessible Sides
2
Description
Stock Cart, Load Capacity 1,000 lb, Number of Shelves 3, Shelf Length 48 in, Shelf Width 24 in, Shelf Construction Wire, Caster Wheel Dia. 5 in, Caster Wheel/Tread Material Polyurethane, Caster/Wheel Configuration (4) Swivel, Caster/Wheel Mounting Location Standard, Distance Between Shelves 18 in, Finish Zinc Plated, Handle Type Flat, Material Steel, Method of Construction Boltless, Overall Length 24 in, Overall Width 53 in, Overall Height 60 in