  • Mfr # PS-EPVC-YL-3MMX12X12
  • Zoro # G108839066
Plastic Thickness
3 mm
Nominal Size
12 in W x 12 in L
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PS-EPVC-YL-3MMX12X12
Plastic Thickness
3 mm
Plastic Width
12 in
Plastic Length
12 in
Nominal Size
12 in W x 12 in L
Color
Yellow
Shape
Square
Standards
ASTM 1784-11, ASTM E-84, UL 94 V-0
Tensile Strength
2,250 psi
Weight
0.37 lb
Description
FPVC Sheet, FPVC, Grade Digital Print, Plastic Length 12 in, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 3 mm, Yellow, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 2,250 psi, Impact Strength 0.69 ft.lb/in, Friction Coefficient Not Rated, Water Absorption Not Rated, Temperature Range 168 Degrees F, Plastic Density 0.021 lb/cu in, Plastic Hardness 55D