  • Mfr # PS-EPVC-YL-6MMX24X24
  • Zoro # G308839071
Plastic Thickness
6 mm
Tensile Strength
2,250 psi
Shape
Square
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PS-EPVC-YL-6MMX24X24
Plastic Thickness
6 mm
Plastic Width
24 in
Plastic Length
24 in
Nominal Size
24 in W x 24 in L
Color
Yellow
Tensile Strength
2,250 psi
Shape
Square
Standards
ASTM 1784-11, ASTM E-84, UL 94 V-0
Weight
2.9 lb
Description
FPVC Sheet, FPVC, Grade Digital Print, Plastic Length 24 in, Plastic Width 24 in, Plastic Thickness 6 mm, Yellow, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 2,250 psi, Impact Strength 0.69 ft.lb/in, Friction Coefficient Not Rated, Water Absorption Not Rated, Temperature Range 168 Degrees F, Plastic Density 0.021 lb/cu in, Plastic Hardness 55D