  • Mfr # MU14-187DFHTK
  • Zoro # G5674137
Free Shipping & Returns
Key Features
Insulation
Wire Range
16 to 14 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MU14-187DFHTK
Overall Length
0.58 in
Tab Size
0.020 in x 0.187 in
Barrel Inside Dia.
0.085 in
Barrel Inside Diameter
0.085 in
Mates with Male Tab Width (W')
0.187 in
Minimum Conductor Size
16 AWG
Tab Width
0.25 in
Pad Width
0.187 in
Mates with Female Width
0.187 in
Barrel Length
0.25 in
Connection Width
0.187 in
Maximum Conductor Size
14 AWG
Details
Item
Female Disconnect
Insulation
Wire Range
16 to 14 AWG
Max. Temp.
900 Degrees F
Max. Voltage
600 V
Standards
CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed
Connection Material
Steel
Terminal Type
Disconnect
Insulation Material
Non-insulated
Terminal Style
High Temp
Fastener Orientation
Female
Solution for
Wireless Network Infrastructure Accessories
Disconnect Type
Female
Description
Female Disconnect, Insulation Color Bare, Terminal Type Disconnect, Standards CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed, Insulation Type Bare, Overall Length 0.58 in, Package Quantity 1000