  • Mfr # MNG14-250DFIK
  • Zoro # G5749852
Free Shipping & Returns
Key Features
Insulation
Partial
Material
Plastic
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MNG14-250DFIK
Overall Length
0.87 in
Tab Size
0.032 in x 0.250 in
Barrel Inside Dia.
0.08 in
Width
0.37 Inch
Diameter
0.23 Inch
Pad Width
0.25 Inch
Thickness
0.032 Inch
Length
0.87 Inch
Maximum Insulation Outer Diameter
0.145 in
Barrel Length
0.25 Inch
Dimension E
0.37 Inch
Conductor Sizes
16 - 14 AWG
Mates with Male Tab Width (W')
Connection Width
0.25 in
Minimum Conductor Size
16 AWG
Barrel Inside Diameter
0.08 in
Overall Diameter
0.23 in
Maximum Insulation Outside Diameter
0.145 in
Tab Width
0.25 in
Maximum Conductor Size
14 AWG
Overall Width
0.37 in
Details
Item
Female Disconnect
Insulation
Partial
Material
Plastic
Wire Range
16 to 14 AWG
221 Degrees F
Max. Voltage
600 V
Standards
CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed
Connection Material
Tin-Plated Brass
Terminal Type
Disconnect
Agency Approvals
UL and CSA
Terminal Style
Fully Insulated
Barrel Style
Butted
Insulation Material
Nylon with Insulation Grip
Fastener Orientation
Female
Connector / Connector Tool
Connector
Maximum Operating Temperature (Celsius)
105°C
Connector Style
Insulation Displacement
Description
Female Disconnect, Insulation Color Blue, Terminal Type Disconnect, Standards CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed, Insulation Type Nylon, Overall Length 0.87 in, Package Quantity 1000