  • Mfr # MNG18-250DFK
  • Zoro # G5765803
Free Shipping & Returns
Key Features
Insulation
Partial
Insulation Color
Red
Wire Range
22 to 18 AWG
Connection Type
Crimp
Insulation Type
Nylon
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MNG18-250DFK
Country of Origin
United States
Dimensions
Tab Size
0.032 in x 0.250 in
Overall Length
0.86 in
Barrel Inside Dia.
0.08 in
Mates with Male Tab Width (W')
0.25 in
Tab Width
0.25 in
Connection Width
0.25 in
Mates with Female Width
0.25 in
Maximum Conductor Size
18 AWG
Minimum Conductor Size
22 AWG
Maximum Insulation Outer Diameter
0.145 in
Pad Width
0.25 in
Barrel Inside Diameter
0.08 in
Barrel Length
0.25 in
Details
Item
Female Disconnect
Insulation
Partial
Insulation Color
Red
Wire Range
22 to 18 AWG
Connection Type
Crimp
Insulation Type
Nylon
Seam
Butted
Max. Temp.
221 Degrees F
Max. Voltage
600 V
Standards
CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed
Connection Material
Tin-Plated Brass
Terminal Type
Disconnect
Fastener Orientation
Female
Disconnect Type
Female
Terminal Style
Standard
Insulation Material
Nylon with Insulation Grip
Description
Female Disconnect, Insulation Color Red, Terminal Type Disconnect, Standards CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed, Insulation Type Nylon, Overall Length 0.86 in, Package Quantity 1000