  • Zoro # G4697122
CAD Available
/ea
Key Features
CAD Drawing
No. of Conductors
1
Min. Conductor Size
1 AWG Solid, 2 AWG Stranded
Max. Conductor Size
4/0 AWG Solid, 600 kcmil Stranded
Number of Holes
2
Stud Size
1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
KA36U2N
Zoro #
G4697122
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Min. Conductor Size
1 AWG Solid, 2 AWG Stranded
Max. Conductor Size
Stud Size
1/2 in
Length
4.69 in
Width
1.57 in
Length (Straight Wireway)
4.69 in
Tongue Length
3.22 in
For Stranded Copper Wire Size - Minimum
2 AWG
Overall Length
4.69 in
Tongue Thickness
0.44 in
Hole Diameter
0.56 in
For Stud Size
Overall Depth
1 9/16 in
For Stranded Copper Wire Size - Maximum
600 kcmil
Tongue Width
1.52 in
Overall Width
1.57 in
Conductor Size
2 AWG-600 KCMIL
Dimension - Width inch
1.50 in
Conductor - Copper Str Size Range
2 AWG-600 kcmil
Conductor - Copper Solid Size Range
1 AWG-4/0 AWG
Dimension - Length Overall inch
4.69 in
Dimension - Height fraction
1.5714285714285714 in
Dimension - Hole Size mm
14 mm
Dimension - Stud Size inch
44928
Dimension - Width fraction
1-1/2 in
Dimension - D inch
3.22 in
Dimension - Hole Size inch
0.56 in
Dimension - Height inch
1.57 in
Conductor - AL Str Size
2 AWG;1 AWG;1/0 AWG;2/0 AWG;3/0 AWG;4/0 AWG;250 kcmil;266 kcmil;300 kcmil;336 kcmil;350 kcmil;397 kcmil;400 kcmil;450 kcmil;477 kcmil;500 kcmil;550 kcmil;556 kcmil;600 kcmil
Dimension - L Length Overall mm
119 mm
Dimension - N inch
0.63 in
Dimension - Width mm
38 mm
Dimension - Bolt Hole Size inch
0.50 in
Conductor - Copper Str Size
2 AWG;1 AWG;1/0 ;2/0 AWG;3/0 AWG;4/0 AWG;250 kcmil;300 kcmil;350 kcmil;400 kcmil;450 kcmil;500 kcmil;550 kcmil;600 kcmil
Conductor - AL Str Size Range
Conductor - Copper Solid Size
1 AWG;1/0 AWG;2/0 AWG;3/0 AWG;4/0 AWG
Dimension - Bolt Size fraction
1 to 2
Dimension - Pad Width inch
1.52 in
For Minimum Wire Size
2 AWG
For Maximum Wire Size
600 kcmil
Details
Item
Mechanical Lug
No. of Conductors
1
Number of Holes
2
Material
Tin-Plated Aluminum
Standards
CSA Certified, UL Listed
Head Style
Hex
Body Material
Aluminum
Torque
500 in-lb
Number of Terminations
Special Features
Providing Low Contact Resistance
Number of Conductors
Hole Spacing
1.75 in
Contact Finish
Tin
For Conductor Material
Aluminum, Copper
Maximum Operating Temperature
194 Degrees F
Maximum Voltage
600 V
Compatible with Product Type
Aluminum Cable, Copper Cable
Type
Bolted Lugs & Terminals
Conductor Type
AL C Str-SizeCU C Str-SizeCU C Solid-Size
Plated
Y
Physical Attribute - Screw Type
Allen
Industry Standard(s)
UL468A-468B
Material - Hardware
Aluminum
Certification - UL Listed Direct Burial
No
Physical Attribute - Number of Screws
Physical Attribute - Number of Holes
Application
For Aluminum and Copper Conductors
Installation Torque Recommended in-lb
500 LBS/in
UL Listed
Yes
Certification - CSA Approved
No
Plating Type
Tin
Temperature Rating
194
CAD Available
Yes
Connector Type
Terminal
Description
Mechanical Connector, For Conductor Material Aluminum, Copper, For Stranded Copper Wire Size - Minimum 2 AWG, For Stranded Copper Wire Size - Maximum 600 kcmil, For Stud Size 1/2 in, Head Style Hex Socket, Number of Holes 2, Hole Diameter 0.56 in, Hole Spacing 1.75 in, Body Material Aluminum, Maximum Operating Temperature 194 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Number of Conductors 1, Number of Terminations 1, Tongue Length 3.22 in, Tongue Width 1.52 in, Tongue Thickness 0.44 in