  • Mfr # MV14-6FB/SK
  • Zoro # G5557334
Terminal Shape
Block Fork
Insulation Color
Blue
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MV14-6FB/SK
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
Stud Size
#6
Overall Length
0.85 in
Tongue Width - Wire Connector
0.25 in
Barrel Inside Dia.
0.090 in
Tongue Width
0.25 in
Stud Diameter
0.138 in
Maximum Insulation Outer Diameter
0.17 in
Barrel Length
0.25 in
Terminal Shape
Block Fork
Insulation Color
Blue
Maximum Voltage
600 V
Crimp
Max. Voltage
600 V
Wire Range
16 to 14 AWG
Terminal Type
Block
Clearance (C)
0.25 in