  • Mfr # MVU18-8FBX
  • Zoro # G0655173
Key Features
Terminal Shape
Block Fork
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MVU18-8FBX
Maximum Wire Size
18 AWG
Minimum Wire Size
22 AWG
Stud Size
#8
Tongue Width - Wire Connector
0.3 in
Overall Length
0.85 in
Barrel Inside Dia.
0.070 in
Tongue Width
0.3 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Block Fork
Maximum Voltage
600 V
Standards
CSA Certified, UL Listed
Wire Range
22 to 18 AWG
Seam
Butted
Terminal Type
Block
Connection Material
Copper
Insulation Dia
0.145 Inch
Seam Style
Butted
Description
Fork Terminal, Insulation Color Red, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Maximum Wire Size 18 AWG, Stud Size #8, Seam Style Butted, Standards CSA Certified, UL Listed, Connection Material Copper, Connection Type Crimp, Minimum Wire Size 22 AWG, Overall Length 0.85 in, Package Quantity 100