  • Mfr # MNG18-250DMIK
  • Zoro # G5543544
Free Shipping & Returns
Key Features
Insulation
Full
Insulation Color
Red
Wire Range
22 to 18 AWG
Insulation Type
Nylon
Connection Type
Crimp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MNG18-250DMIK
Country of Origin
United States
Dimensions
Tab Size
0.032 in x 0.250 in
Overall Length
0.95 in
Barrel Inside Dia.
0.065 in
Overall Length (Imperial)
0.95 in
Barrel Length (Imperial)
0.25 Inch
Connection Width (Metric)
6.35 mm
Pad Width
0.25 in
Connection Width (Imperial)
0.25 in
Overall Width (Imperial)
0.44 in
Overall Diameter (Imperial)
0.3 in
Maximum Conductor Size
18 AWG
Barrel Inside Diameter
0.065 in
Tab Width
0.25 in
Diameter (D)
0.3 Inch
Minimum Conductor Size
22 AWG
Male Tab Width (W')
0.25 Inch
Conductor Size
22 - 18 AWG
Maximum Wire Size
18 AWG
Tab Thickness
0.032 in
Minimum Wire Size
22 AWG
Details
Item
Male Disconnect
Insulation
Full
Insulation Color
Red
Wire Range
22 to 18 AWG
Insulation Type
Nylon
Connection Type
Crimp
Seam
Butted
Max. Voltage
600 V
Max. Temp.
221 Degrees F
Connection Material
Tin-Plated Copper
Standards
CSA Certified, RoHS Compliant, UL Listed
Terminal Type
Disconnect
Insulation Material
Nylon with Insulation Grip
Disconnect Type
Male
Fastener Orientation
Male
Terminal Style
Fully Insulated
Barrel Style
Butted
Maximum Voltage
600 V
Termination Style
Insulation Coverage
Full Coverage
Contact Material
Copper
Seam Style
Description
Wire Disconnect, Contact Finish Tin, Contact Material Copper, Disconnect Style Quick Disconnect, Insulation Color Red, Insulation Coverage Full Coverage, Insulation Material Nylon, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Minimum Wire Size 22 AWG, Maximum Wire Size 18 AWG, Maximum Voltage 1,000 V, Tab Thickness 0.032 in, Tab Width 0.25 in, Terminal Type Tab, Termination Style Crimp, Seam Style Butted, Standards CSA Certified, UL Listed, Barrel Inside Diameter 0.145 in