  • Mfr # MH10-14RX
  • Zoro # G2310603
Key Features
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Yellow
Minimum Wire Size
12 AWG
Insulation Type
Heat Shrink
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MH10-14RX
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
Stud Size
1/4 in
Overall Length
1.2 in
Tongue Width - Wire Connector
0.59 in
Connection Width
0.25 in
Tongue Width
0.59 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Yellow
Insulation Type
Heat Shrink
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
CSA Certified, UL Listed
Max. Temp.
221 Degrees F
Seam
Brazed
Terminal Type
Standard
Connection Type
Crimp
Connection Material
Copper
Wire Range
12 to 10 AWG
Terminal Connection
Crimp
Seam Style
Brazed
Description
Ring Terminal, Insulation Color Yellow, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Minimum Wire Size 12 AWG, Maximum Wire Size 10 AWG, Termination Style Crimp, Tongue Width 0.59 in, Contact Material Copper, Standards CSA Certified, UL Listed, Insulation Type Heat Shrink, Overall Length 1.2 in, Package Quantity 25