  • Mfr # MH14-38RK
  • Zoro # G4147090
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Blue
Minimum Wire Size
25 AWG
Insulation Type
Heat Shrink
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MH14-38RK
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
25 AWG
Stud Size
3/8 in
Overall Length
1.1 in
Tongue Width - Wire Connector
0.56 in
Connection Width
0.375 in
Tongue Width
0.56 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Blue
Insulation Type
Heat Shrink
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
CSA Certified, UL Listed
Terminal Connection
Crimp
Max. Temp.
221 Degrees F
Connection Type
Crimp
Connection Material
Copper
Seam
Brazed
Terminal Type
Standard
Wire Range
16 to 14 AWG
Max. Voltage
600 V
Description
Ring Terminal, Insulation Color Blue, Standards CSA Certified, UL Listed, Insulation Type Heat Shrink, Overall Length 1.1 in, Package Quantity 250