  • Mfr # MH14-6R/LX
  • Zoro # G1721115
Key Features
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Blue
Minimum Wire Size
16 AWG
Insulation Type
Heat Shrink
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MH14-6R/LX
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
Stud Size
#6
Overall Length
1 in
Tongue Width - Wire Connector
0.31 in
Connection Width
0.138 in
Tongue Width
0.31 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Standard Ring Tongue
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Blue
Insulation Type
Heat Shrink
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
CSA Certified, UL Listed
Seam
Brazed
Wire Range
16 to 14 AWG
Max. Temp.
221 Degrees F
Connection Type
Crimp
Connection Material
Copper
Terminal Type
Standard
Terminal Connection
Crimp
Seam Style
Brazed
Description
Ring Terminal, Insulation Color Blue, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Voltage 600 V, Minimum Wire Size 16 AWG, Maximum Wire Size 14 AWG, Termination Style Crimp, Tongue Width 0.31 in, Contact Material Copper, Standards CSA Certified, UL Listed, Insulation Type Heat Shrink, Overall Length 1 in, Package Quantity 25