  • Mfr # 3030-LITE-242
  • Zoro # G0827683
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3030-LITE-242
Country of Origin
United States
Details
Item
Lite T-Slot 3" X 3" Profile 242" Bar
Description
T-Slot Profile, Inch, Quad, Silver, Weight per Unit Length 0.27 lb-in, Bore Diameter 17/64 in, Extrusion Texture Grooved, Nominal Length 20 ft, Aluminum, Number of Open Slots 8, Profile Height 3 in, Profile Width 3 in, Overall Length 242 in, 15 Series, Square, Slot Width 0.32 in, Yield Strength 25,000 psi, Relative Profile Weight Lite, Slot Location Adjacent-Sides, Finish Anodized, Temper T6