AF26-40-00-11, AF26 4P CONTR, 24-60VAC, 20-60VDC
  • Mfr # AF26-40-00-11
  • Zoro # G9284297
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
24V-60V AC, 20V-60V DC
Terminal Connection Type
Screw
Standards
IEC 60947-1/60947-4-1, EN 60947-1/60947-4-1, UL 508, CSA C22.2
Operating Time
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AF26-40-00-11
Country of Origin
France
Dimensions
Working Height
3000 m
Overall Depth
101 mm
Overall Height
86 mm
Overall Width
45 mm
Details
Auxiliary Contact Form
No Auxiliary Contacts
Coil Voltage
24V-60V AC, 20V-60V DC
Terminal Connection Type
Screw
Standards
Operating Time
Vibration Resistance
4 G (Contactor Closed), 2 G (Contactor Open)
Impulse Withstand Voltage
6 kV
IP Rating
IP20
Rated Insulation Volts
600/690V
Rated Short-Time Withstand Current
300 A (at 40°C for 10 s), 55 A (at 40°C for 15 min), 150 A (at 40°C for 1 min), 450 A (at 40°C for 1 s), 225 A (at 40°C for 30 s)
Net Weight
0.36 kg
Max. Operating Watts
11 kW (at 400V, 415V, 440V, 500V), 9 kW (at 690V), 5.5 kW (at 220/230/240V)
Frequency
50/60 Hz
Conventional Free Air Thermal Current
55 A (at 40°C)
Maximum Voltage Rating
690V
Description
The ABB - AF26-40-00-11, AF26 4P CONTR is an IEC Magnetic Contactor designed for industrial applications. It operates with a coil voltage of 24V to 60V AC and 20V to 60V DC. The contactor has screw terminals for electrical connection and does not include auxiliary contacts. With a depth of 101mm, height of 86mm, and width of 45mm, it features an IP20 rating that offers protection against solid objects up to 12mm in size but no protection against liquids.
Key Features:
  • Impulse withstand voltage: This product is designed to handle sudden surges in power, with a specified maximum limit of 6kV.