  • Mfr # TCF050-40AL
  • Zoro # G3429991
/ea
Key Features
For Use With
Cable Gland Connector
Hub Size
1/2 in MNPT
Material
Aluminum
Color
Silver
Length
2.92"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TCF050-40AL
Country of Origin
Canada
Dimensions
Hub Size
1/2 in MNPT
Length
2.92"
Hub Trade Size
1/2"
Cord Dia. Range
0.25 in to 0.40 in
Length - External Strain Relief
No External Strain Relief
Length - Box to End of Connector
2 5/16 in
Min. Throat Dia.
0.54"
Compatible Conduit Trade Size
1/2 in
Thread Size
1/2 in
Overall Length
2 15/16 in
Size
1/2 Inch
Details
Item
Enhanced Rating Cord Connector
For Use With
Cable Gland Connector
Material
Aluminum
Color
Silver
Standards
Class 4418-05, CSA LR4484, RoHS Compliance
Material - Cord Connector
Connector Type
Straight
Item - Cord Connector
Enhanced Rating Cord Connector
Hazardous Location Rating
Class I, Zone 1, Class I, Zone 2, Division 2
Strain Relief Type
No External Strain Relief
Insulated
No
Gland Color Code
No Code
Style - Connector
Straight
Box Connection
Material - External Strain Relief
Body Color - Cord Connector
Number of Cords
1
Resistance Properties
Corrosion Resistant
For Minimum Cable OD
0.25 in
Thread Type
NPT Thread
Series
TCF
Collar Material
Body Color
Bushing Material
Neoprene
For Maximum Cable OD
0.4 in
Environmental Rating
Hazardous Locations, Vapour
Maximum Operating Temperature
194 Degrees F
Connection Orientation
Grommet Color Code
No Code
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Thread Gender
Male
Body Material
IP Rating
IP66
Product Type
Tray/Cord Connectors
Application
Description
Enhanced Rating Cord Connector, Cord Dia. Range 0.25 in to 0.40 in, Box Connection 1/2 in MNPT, Material - Cord Connector Aluminum, External Strain Relief Material No External Strain Relief, Gland Color Code No Code, Body Color - Cord Connector Silver, Number of Cords 1, Style - Connector Straight, Strain Relief Type No External Strain Relief, External Strain Relief Length No External Strain Relief, Length - Box to End of Connector 2 5/16 in, Insulated No