  • Mfr # P8701MLR36
  • Zoro # G802590935
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Exit Device Type
Rim
For Door Thickness
1 3/4 to 2 1/4 in
Door Width
36 in
Fits Stile Width
3 3/4 in
Door Handing
Non-Handed
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
P8701MLR36
Country of Origin
United States
Dimensions
For Door Thickness
1 3/4 to 2 1/4 in
Door Width
36 in
Fits Stile Width
3 3/4 in
Max. Door Width
36 in
Door Thickness - Minimum
1 3/4 in
Door Thickness - Maximum
2 1/4 in
Door Width - Maximum
36 in
Door Width - Minimum
30 in
Door Height - Maximum
84 in
Details
Exit Device Type
Rim
Door Handing
Non-Handed
Finish
Anodized
Fire Rated
No
Grade
1
Item
Exit Device
Lockdown Type
Hex Key Dogging
Type
Cylinder
No
Electrical/Mechanical
Electrical
Standards
NFPA 252, UL 305
Outside Trim Type
Not Included
UL Fire Rating
ULC S104
Product Type
Exit Device
Hand Orientation
Ligature-Resistant
Not Ligature-Resistant
Lockset Type
Electrical
ANSI Grade
1
ANSI/BHMA Finish
Satin Aluminum, Clear Anodized
Description
Exit Device, Rim, Hex Key Dogging, Not Applicable Performance, Electrical, Grade 1, Anodized Finish, Door Width 36 in, Fits Stile Width 3 3/4 in, For Door Thickness 1 3/4 to 2 1/4 in, Door Handing Non-Handed, No, Standards NFPA 252, UL 305, Outside Trim Type Not Included, Cylinder No, Max. Door Width 36 in, Type Rim