  • Mfr # LEDINTA0700C210FO
  • Zoro # G1289522
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Power Output
150W
Environmental Rating
Damp Location
Length
9 1/2 in
Width
2 5/16 in
Height
1 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LEDINTA0700C210FO
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
9 1/2 in
Width
2 5/16 in
Height
1 1/2 in
Details
Item
Led Driver
Power Output
150W
Environmental Rating
Damp Location
For Use With
LED Lighting
Input Voltage
120 to 277V AC
Ballast Dimming
No
Power Factor
0.9
Output Current
0.70 A
Input Power
165 W
Ambient Temp. Range
-40 Degrees to 140 Degrees F
Ballast Dimming Type
No Dimming
Output Voltage
60 to 210V DC
Ballast Item
LED Driver
Input Current
1.40/0.60/0.67AAC
Standards
UL
Brand and Series
Xitanium
Driver Class
Class 2
Dimming Type
No Dimming
Intended LED Usage
Fixture Array
Max. Case Temp.
176 Degrees F
Driver Mounting Location
Within Fixture
Profile
Standard Profile
Dimming Method
Ouput Constant
Constant Current
Output Technology
Fixed
Dimming Range
Case Form Factor
Long
Total Harmonic Distortion
20 %
Dimming
No
Number of Fixtures
1
Min. Ambient Temp.
-40 Degrees F
Power Output - Minimum
42 W
Max. Ambient Temp.
140 Degrees F
Power Factor - Minimum
0.9
Input Current - Minimum
0.6 A
Input Current - Maximum
1.4 A
Power Output - Maximum
150 W