  • Mfr # IOP-4PSP32-LW-SC
  • Zoro # G5372701
/ea
Key Features
Ballast Lamp Type
T8
Ballast Max. Number of Lamps
4
Input Voltage
120 to 277V AC
Ballast Voltage
Ballast Start Type
Rapid
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
IOP-4PSP32-LW-SC
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
1 3/4 in
Length
9 1/2 in
Height
1 1/4 in
Details
Ballast Lamp Type
T8
Item
Fluorescent Ballast
Ballast Max. Number of Lamps
4
Input Voltage
120 to 277V AC
Ballast Voltage
Ballast Start Type
Rapid
Ballast Dimming
No
Ballast Item
Electronic Ballast
Ballast Max. Lamp Watts
32
Ballast Type
Electronic
Ballast Dimming Type
No Dimming
Input Watts
93 to 94 W
Ballast Family
Optanium(R) IOP
Number of F17T8 Lamps
3 or 4
Number of F32T8(26W) Lamps
3 or 4
Number of F32T8(30W) Lamps
Number of F32T8 Lamps
Ballast Factor
0.71
Power Factor
0.98
Wiring Type
Series
Light Output
Low
Min. Starting Temp.
0 Degrees F
Amps AC
0.33 to 0.78 A
Number of F25T8 Lamps
Number of F28T8 Lamps
Number of F32T8U Lamps
Number of F32T8(28W) Lamps
Ballast Lamp Watts
32
Standards
CEC Listed, CEE Rated, CSA, NEMA, RoHS Compliant, UL Listed
Voltage
120/277
Fixture Ballast Type
Electronic
Ballast Bulb Type
Number of Bulbs Supported
3, 4
Thermal Protection
Class P
Brand and Series
Optanium
Starter Required
No
Operating Amps @ 120V
0.78 A
Total Harmonic Distortion
10 %
Frequency
50/60 Hz
Dimming Type
No Dimming
Max. Bulb Watts
17 W, 25 W, 28 W, 32 W
Sockets Included
Dimming Range
Dimming Method
Dimming
Lamp Types Supported
(3 or 4) F17T8, (3 or 4) F25T8, (3 or 4) F28T8, (3 or 4) F32T8
Description
Optanium, Electronic, Fluorescent Ballast, Ballast Start Type Rapid, Input Voltage 120 to 277V AC, Number of Bulbs Supported 3, 4, Max. Bulb Watts 17 W, 25 W, 28 W, 32 W, Ballast Bulb Type T8, Dimming No, Dimming Type No Dimming, Dimming Method No Dimming, Dimming Range No Dimming, Min. Starting Temp. 0 Degrees F