  • Mfr # FC-2-2424-24R
  • Zoro # G9964552
/ea
Key Features
With Faucet / Without Faucet
Without Faucet
Body Material
Stainless Steel
Mounting Type
Floor
Color
Silver
Overall Length
74 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FC-2-2424-24R
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
74 1/2 in
Overall Width
30 in
Overall Height
43 in
Bowl Size
24 in x 24 in
Bowl Depth
14 in
Back Splash Height
8 1/2 in
Faucet Hole Dia.
1 1/8 in
Manufacturers Warranty Length
90 day
Bowl Length
24 in
Work Surface Height
37 in
Drainboard Length
24 in
Bowl Width
24 in
Faucet Hole Diameter
1 1/8 in
Details
Item
Scullery Sink
With Faucet / Without Faucet
Without Faucet
Body Material
Stainless Steel
Mounting Type
Floor
Color
Silver
No. of Bowls
2
Number of Holes
2
Back Splash
Yes
Number of Stations
Side Splash
no
Faucet Mounting Centers
8 in
Drain Opening
3 1/2 in
Includes
Tile Edge Splash, Stainless Steel Legs with 1" Adjustable Stainless Steel Bullet Feet
Standards
NSF
Gauge
16 ga
ADA Compliant
Not ADA Compliant
Bowl Shape
Square
Indoor/Outdoor Usage
Indoor
Sink Material
Mounting Type - Sinks
ADA Compliance
No
Includes Drainboard
Yes
Includes Drain Pipe
Drain Pipe Not Included
Sink Type
Kitchen
Number of Faucet Holes
Includes Back Splash
Back Splash Included
Number of Drainboards
1
Includes Basket Strainer
Basket Strainer Included
Includes Work Table
Series
Economy Sink
Includes Side Splash
Side Splash Not Included
Includes Faucet
Faucet Not Included
Drainboard Location
Right Side
Mounting Location - Faucet
Splash
Finish
Satin
Sink Base Type
Frame
Number of Faucets
0
Number of Faucet Mounting Holes
Faucet Mounting Location
Splash
Number of Bowls
Description
Scullery Sink,74.5"x30"x43",Silver