  • Mfr # WS-KD-24-GR
  • Zoro # G4031167
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Width
24"
Depth
11-1/8"
Height
9-1/2"
Material
Aluminum
Number of Shelves
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WS-KD-24-GR
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
24"
Depth
11-1/8"
Height
9-1/2"
Overall Width
24 in
Overall Depth
11 in
Overall Height
9 in
Usable Depth
11 in
Usable Width
11 in
Details
Item
Wall Shelf
Material
Aluminum
Number of Shelves
1
Color
Silver
Finish
Satin
Gauge
18
Standards
NSF
Includes
1-1/2 in Sanitary Rolled Rim with A 1-1/4 in Turn Up Edge On Sides, Rear
Shelf Capacity
200 lb
Shelving Material
Stainless Steel
Finish - Shelving and Racks
Stainless Steel
Item - Wall Shelves
Wall Shelf
Shelf Style
Solid
No. of Shelves
Shelving Gauge
18
Load Capacity per Shelf
150 lb
Mounting Mechanism
Direct
Includes Mounting Hardware
Yes
Load Capacity
150 lb
Shelf Gauge
18 ga
Adjustability
Fixed
Description
Wall Shelf, 18 ga, Solid Shelf Style, 150 lb Load Capacity per Shelf, Number of Shelves 1, Usable Depth 11 in, Usable Width 11 in, Mounting Mechanism Direct, Wall Mount Mounting Type, Overall Depth 11 in, Overall Height 9 in, Overall Width 24 in, 150 lb Load Capacity, Includes Mounting Hardware Yes, Aluminum, Fixed, Silver, Satin, NSF