  • Mfr # 1160-8M-40-DD
  • Zoro # G908221436
/ea
Key Features
Gearbelt Series - Timing Belts
Dura-Sync Torque
Number of Teeth - Timing Belts
145
Pitch - Timing Belts
8 mm
Width - Timing Belts
40 mm
Gearbelt Type
8M
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1160-8M-40-DD
Country of Origin
Türkiye
Dimensions
Width - Timing Belts
40 mm
Outside Length
1160 mm
Details
Gearbelt Series - Timing Belts
Dura-Sync Torque
Number of Teeth - Timing Belts
145
Pitch - Timing Belts
8 mm