  • Mfr # PTH153J35CXXX
  • Zoro # G615772382
/ea
Key Features
Operation Mode - HVAC
Cooling/Heating
Reverse Cycle Heat COP
3.1/3.1
NEMA Plug Configuration - HVAC
6-30P
Power Cord Length
4 13/16 ft
Refrigerant Type
R-32
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PTH153J35CXXX
Country of Origin
United States
Dimensions
Power Cord Length
4 13/16 ft
Sleeve Width (In.)
40 in
Height
16 in
Sleeve Height
16 1/16 in
Sleeve Length
14 1/8 in
Depth
Width
42 in
Details
Operation Mode - HVAC
Cooling/Heating
Reverse Cycle Heat COP
3.1/3.1
NEMA Plug Configuration - HVAC
6-30P
Item
Packaged Terminal Air Conditioner
Refrigerant Type
R-32
EER
Heating Method
Heat Pump/Electric Heat
Phase
Single
Cooling Capacity
14,400 BtuH
Heating Capacity - Electric
14,400 BtuH
Seacoast Corrosion Protection
Corrosion Protected
Voltage
208/230V AC
Hz
60 Hz
Coverage Area - Maximum
584 sq ft
Coverage Area - Minimum
487 sq ft
Watts
3,500 W
Heating Capacity
Cooling Capacity - Maximum
Heat Pump Heating Capacity - Minimum
Amps
7.1 A
Smart Connectivity
Bluetooth
Description
Packaged Terminal Air Conditioner, Cooling/Heating, Cooling Capacity 14,400 BtuH, Heating Method Heat Pump/Electric Heat, Heating Capacity - Electric 14,400 BtuH, Outside Make-Up Air Make-Up Air Capable, 10.4/10.6 EER, Reverse Cycle Heat COP 3.1/3.1, 7.1 A Amps, 3,500 W Watts, 208/230V AC Voltage, Single Phase, 60 Hz Hz, NEMA Plug Configuration - HVAC 6-30P, Power Cord Length 4 13/16 ft