  • Mfr # T14050-.072
  • Zoro # G7839991
Key Features
For Use With
Lincoln(R) Style
Welding Processes
MIG Welding (GMAW)
For MIG Guns
Lincoln(R) Style
Wire Size (In.)
.072
Series
T14050
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
T14050-.072
Country of Origin
United States
Dimensions
Wire Size (In.)
.072
Inside Diameter
0.081 in
Connection Thread Size
5/16"-18
Maximum Wire Diameter
0.072 in
Outside Diameter
0.3125 in
Overall Length
0.875 in
Details
Item
Contact Tip
For Use With
Welding Processes
MIG Welding (GMAW)
For MIG Guns
Series
T14050
Connection Type
Threaded
Compatible with Model
K112, K113-2, K129, K231, K239, K391
Duty Rating
Standard Duty
Compatible with Brand
Lincoln
For Nozzle Series
T10
Tip Shape
Cylindrical
Compatible with Series
Full Auto Sub-Arc/Semi Auto Sub-Arc
Description
Contact Tip, Compatible with Brand Lincoln, Series T14050, Compatible with Model K112, K113-2, K129, K231, K239, K391, Compatible with Series Full Auto Sub-Arc/Semi Auto Sub-Arc, Duty Rating Standard Duty, Maximum Wire Diameter 0.072 in, Connection Type Threaded, For Nozzle Series T10, Welding Processes MIG Welding (GMAW), Connection Thread Size 5/16 In.-18, Inside Diameter 0.081 in, Outside Diameter 0.3125 in, Overall Length 0.875 in, Package Quantity 10