  • Mfr # BLTS41-0187-0375188P
  • Zoro # G615931253
Thread Size
#8-32
Shoulder Diameter
0.187 in
Drive Size
3/32 in
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS41-0187-0375188P
Thread Size
#8-32
Shoulder Diameter
0.187 in
Shoulder Length
3/8 in
Drive Size
3/32 in
Head Diameter
0.281 in
Head Height
0.156 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Dia./Thread Size
0.164 in