  • Mfr # BLTS22-M050-0250316P
  • Zoro # G415929085
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
5 mm
Shoulder Length
25 mm
Drive Size
M2.5
Material
300 Series Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS22-M050-0250316P
Thread Size
M4 x 0.7
Shoulder Diameter
5 mm
Shoulder Length
25 mm
Drive Size
M2.5
Head Diameter
8 mm
Head Height
2.5 mm
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.025 mm)
Dia./Thread Size
4 mm
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Smooth
Compliance
AMPG 2013 LP.02
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Low Profile Smooth Hex Drive Coarse Thread 5.0 mmx25.0 mm Grade 316 SS Plain