  • Zoro # G5815074
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Specific Fitting Shape
Reducer
Fitting Schedule/Class
Class 150
Basic Pipe Fitting Material
Metal
Basic Pipe Fitting Shape
Reducer
Fitting Connection Type
FNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G5815074
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size (Fittings)
4" x 3"
Pipe Size - Pipe Fitting
4" x 3"
Pipe Size
4" x 3"
Fitting Side B Nominal Pipe Size
3 in
Fitting Side A Nominal Pipe Size
4 in
Details
Item
Reducer Coupling
Specific Fitting Shape
Fitting Schedule/Class
Class 150
Basic Pipe Fitting Material
Metal
Basic Pipe Fitting Shape
Fitting Connection Type
FNPT
Standards
ASTM A197, FM Approved, Meets ASME B16.3, UL Listed
Max. Pressure
300 psi @ 150 Degrees F WOG
Pipe Fitting Schedule/Class
Saturated Steam Pressure
150 psi @ 350 Degrees F
Specific Pipe Fitting Shape
Temp. Range
-20 Degrees to 350 Degrees F
Pipe Fitting Material
Malleable Iron
Maximum Operating Pressure
300 psi @ 150 Degrees F
Class
Color
Silver
Includes Pre-Applied Thread Sealant
No
Application
Air, Oil, Non-Potable Water
For Pipe Schedule
40
Fitting Side B Gender
Female
Fitting Side B Type
NPT
Fitting Side A Gender
Female
Fitting Side A Type
NPT
Includes Seal
No
Finish/Coating
Galvanized
Description
Straight, Malleable Iron, Galvanized, Class Class 150, For Pipe Schedule Schedule 40, 4 in, Female, Threaded, 3 in, Female, Threaded, 300 psi @ 150 Degrees F Maximum Operating Pressure