  • Mfr # 77W14304HCA
  • Zoro # G916059540
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Ball Material
Stainless Steel
Ball Port Style
Full Port
Valve Structure
Two-Piece
Pipe Size
1/2 in
For Media
Cooling, Heating, Non-Potable Water
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
77W14304HCA
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size
1/2 in
Overall Length
9.5 in
Connection Size - Side 1
Connection Size - Side 2
Details
Ball Material
Stainless Steel
Ball Port Style
Full Port
Valve Structure
Two-Piece
For Media
Connection Type
Press x GHT
Item
Ball Valve
Standards
ARRA Compliant, Build America Buy America (BABA) Act, Buy American Act (BAA)
Seat Material
RPTFE
Handle Material
PVC, Plated Steel
Body Material
Bronze
Max. Pressure
300 PSIg
Stem Material
Stem Type
Blowout Resistant
Seal Material
EPDM
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees F
Valve Series
77W
Vented Ball Valve
Vented
Vacuum Service Rating
29 in Hg
Operating Temperature - Maximum
250 Degrees F
Cleaned and Bagged
Not Cleaned and Bagged
Description
Ball Valve, Body Material Bronze, For Media Cooling, Heating, Non-Potable Water, Valve Construction Two-Piece, Nominal Valve Size 1/2 in, Maximum Pressure - Operating 300 psig, Vacuum Service Rating 29 in Hg, Ball Material Stainless Steel, Ball Port Style Full Port, Connection Size - Side 1 1/2 in, Seal Material EPDM, Seat Material RPTFE, Stem Material Stainless Steel, Connection Size - Side 2 1/2 in, Connection Type - Side 1 Press, Stem Type Blowout Resistant, Connection Type - Side 2 GHT