  • Mfr # 94ALF-101-01A
  • Zoro # G6172214
/ea
Key Features
Ball Material
Chrome Plated Brass
Body Style
Inline
Ball Port Style
Full Port
Valve Ways
2-Way
Valve Structure
Two-Piece
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
94ALF-101-01A
Country of Origin
China
Dimensions
Pipe Size
1/4 in
Overall Length
1.76 in
Nominal Valve Size
1/4 in
Connection Size - Side 1
Handle Height
1.73 in
Connection Size - Side 2
Handle Length
3.58 in
Details
Ball Material
Chrome Plated Brass
Body Style
Inline
Ball Port Style
Full Port
Valve Ways
2-Way
Valve Structure
Two-Piece
For Media
Water
Connection Type
FNPT x FNPT
Item
Ball Valve
Seat Material
PTFE
Stem Type
Blowout Resistant
Handle Type
Lever
Compliance
MSS SP-110
Body Material
Brass
Stem Material
Brass
Hose I.D.
Ball Valve Product Group
Manual
Max. Pressure
600 PSI CWP
Handle Material
Plated Steel, PVC
Features
Distinctive White Lead Free Handle Grip and Blue Lead Free Hang Tag
Standards
Material Quality C27451 (Lead-Free), NSF
Temp. Range
-20 Degrees to 450 Degrees F
Seal Material
PTFE
Handle - Locking
Non-Locking
Cleaned and Bagged
Not Cleaned and Bagged
Connection Gender - Side 1
Female
Connection Gender - Side 2
Female
Color - Valve Handle
Yellow
Maximum Pressure - Combustible Gas
Not Rated
3-A Standard Compliance
Not Rated
Connection Type - Side 2
NPT
Meets UL Flammable Gas and Liquid Standards
UL 125, UL 1477, UL 842
Operating Temperature - Maximum
400 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees F
NSF Certifications for Food and Drinking Water
NSF 61
Connection Type - Side 1
NPT
Maximum Pressure - Steam
Coefficient of Volume (Cv)
0.01
Valve Series
94A
Description
Manual Two-Way Ball Valve, Body Material Brass, For Media Water, Valve Construction Two-Piece, Nominal Valve Size 1/4 in, Valve Body Style Straight, 3-A Standard Compliance Not Rated, Average Surface Roughness (Ra) Not Applicable, Maximum Pressure - Operating 600 psi, Maximum Pressure - Steam Not Rated, Maximum Pressure - Combustible Gas Not Rated, Vacuum Service Rating Not Applicable, Ball Material Chrome-Plated Brass, Ball Port Style Full Port, Handle - Locking Non-Locking, Handle Type Lever