  • Mfr # 541FEBKMAA0300
  • Zoro # G0213866
Inlet Size
1"
Outlet Size
1 1/2"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
541FEBKMAA0300
Inlet Size
1"
Outlet Size
1 1/2"
Inlet Connection Size
1 in
Outlet Connection Size
1 1/2 in
Factory Set Pressure
300 psi
Pressure Range
15 to 600 psi
Operating Pressure - Minimum
20 psi
Operating Pressure - Maximum
1,214 psi
Description
POP Safety Relief Valve, Body Material Stainless Steel, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 in, Outlet Size 1 1/2 in, Factory Set Pressure 300 psig, Pressure Range 15 to 600 psi, Disc Material 316 Stainless Steel, Overall Height 5 5/8 in, Overall Length 9 1/2 in, Seat Material Metal, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -320 Degrees to 800 Degrees F, Test Lever Test Lever Included, Standards CF8M (1.4408), CRN, NSF