  • Mfr # DBR3023FB40
  • Zoro # G3046690
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
600V AC
NEMA Rating
3, 3R, 4, 4X, 9FG
Number of Wires
2
Number of Poles
3
Circuit Breaker Amp Rating
40 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DBR3023FB40
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Hub Diameter
1.5 in
Plug Cable Diameter
.500- 1.250 thru 1.09- 2.187 or .390- 1.375
Details
Item
Receptacle
Voltage
600V AC
NEMA Rating
3, 3R, 4, 4X, 9FG
Number of Wires
2
Number of Poles
3
Circuit Breaker Amp Rating
40 A
HP
7 1/2 hp
Amps
30 A
Material
Copper-Free Aluminum
Finish
Epoxy Powder Coated
Standards
E10784, UL 1010 (UL 1203), UL 1682, UL 894
Circuit Breaker
Yes
Mounting Box
Copperfree Aluminum
Phase
Single
Number of Gangs
1
Disconnect Switch
No
Compatible with Series
Powertite
Grounding
Grounded
Resistance Properties
Waterproof
Handle Type
Knob
Wire Connection Type
Quick-Disconnect Terminals
Includes Mounting Hardware
Yes
Hazardous Location Specification
Class I, Div 1 and 2, Group B, C, D, Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2
Locking Handle
Horsepower Rating
7 1/2 hp
Housing Material
NEMA Enclosure Rating
Contact Material
Brass
Current Rating
30 A
Voltage Rating
600V AC
Includes
Screw Cap
Hub Type
Feed Through
Insulation Material
Fiberglass-Reinforced Polyester
Enclosure Lock Type
Padlockable
Housing Material Finish
Epoxy Powder Coated
For Environment
Hazardous Location
Circuit Breaker Type
FDB 600V AC
Amperage
30, 60, 100 or 150
Horsepower Ratings
1, 1.5, 2, 3, 5, 7.5, 10, 15, 20, 25, 30, 40, 50, 60 or 75
Mounting Box Entries
Feed-Thru
Materials and Finishes
Hazardous Area Classification
Description
Mechanical Interlock, Circuit Breaker Amp Rating 40 A, Circuit Breaker Type FDB 600V AC, Current Rating 30 A, Fuse Protection Non-Fused, Fuse Type Not Applicable, Hazardous Location Specification Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2, Locking Handle Yes, NEMA Enclosure Rating 3, 3R, 4, 4X, 9FG, Number of Poles 3, Number of Wires 2, Voltage Rating 600V AC, Compatible Plug Manufacturer Part Number Not Applicable, Disconnect Switch No, Enclosure Lock Type Padlockable