  • Mfr # EBR3023FB30
  • Zoro # G3047786
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
600V AC
NEMA Rating
3, 3R, 4, 4X, 7CD, 9FG
Number of Wires
2
Number of Poles
3
Circuit Breaker Amp Rating
30 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
EBR3023FB30
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Hub Size
3/4 in, 1 1/2 in
Hub Diameter
1.5 in
Plug Cable Diameter
Details
Item
Receptacle
Voltage
600V AC
NEMA Rating
3, 3R, 4, 4X, 7CD, 9FG
Number of Wires
2
Number of Poles
3
Circuit Breaker Amp Rating
30 A
HP
5 hp
Amps
30 A
Material
Copper-Free Aluminum
Hz
60
Circuit Breaker
Yes
Mounting Box
Copperfree Aluminum
Standards
E10784, E313360(EBR), E79132, UL 1010 (UL 1203), UL 1682, UL 894
Finish
Epoxy Powder Coated
For Environment
Hazardous Location
Includes Mounting Hardware
Yes
Enclosure Lock Type
Padlockable
Disconnect Switch
No
Housing Material
Horsepower Rating
5 hp
Phase
Single
Grounding
Grounded
Locking Handle
Handle Type
Knob
Hazardous Location Specification
Class I, Div 1 and 2, Group C, D, Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2
Current Rating
30 A
Wire Connection Type
Quick-Disconnect Terminals
Voltage Rating
600V AC
Contact Material
Brass
Circuit Breaker Type
FDB 600V AC
Resistance Properties
Waterproof
Compatible with Series
Powertite
Hub Type
Feed Through
Includes
Screw Cap
Number of Gangs
1
Housing Material Finish
Epoxy Powder Coated
Insulation Material
Fiberglass-Reinforced Polyester
NEMA Enclosure Rating
Hazardous Area Classification
Amperage
30, 60, 100 or 150
Horsepower Ratings
1, 1.5, 2, 3, 5, 7.5, 10, 15, 20, 25, 30, 40, 50, 60 or 75
Mounting Box Entries
Feed-Thru
Materials and Finishes
Description
Mechanical Interlock, Circuit Breaker Amp Rating 30 A, Circuit Breaker Type FDB 600V AC, Current Rating 30 A, Fuse Protection Non-Fused, Fuse Type Not Applicable, Hazardous Location Specification Class I, Div 1 and 2, Group C, D, Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2, Locking Handle Yes, NEMA Enclosure Rating 3, 3R, 4, 4X, 7CD, 9FG, Number of Poles 3, Number of Wires 2, Voltage Rating 600V AC, Compatible Plug Manufacturer Part Number Not Applicable, Disconnect Switch No