  • Mfr # EBR6023HFB100
  • Zoro # G8118083
Voltage
600V AC
Number of Wires
2
Circuit Breaker Amp Rating
100 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
EBR6023HFB100
Hub Diameter
1.5 in
Voltage
600V AC
Number of Wires
2
Circuit Breaker Amp Rating
100 A
Amps
60 A
Phase
Single
Circuit Breaker Type
FD 600V AC
Voltage Rating
600V AC
Current Rating
60 A
Description
Receptacle, Circuit Breaker Amp Rating 100 A, Circuit Breaker Type FD 600V AC, Current Rating 60 A, Fuse Protection Not Applicable, Fuse Type Not Applicable, Hazardous Location Specification Class I, Div 1 and 2, Group C, D, Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2, Locking Handle Yes, NEMA Enclosure Rating 3, 3R, 4, 4X, 7CD, 9FG, Number of Poles 3, Number of Wires 2, Voltage Rating 600V AC, Compatible Plug Manufacturer Part Number Not Applicable, Disconnect Switch No