  • Mfr # DBR3023FB50
  • Zoro # G3046681
Voltage
600V AC
Number of Wires
2
Circuit Breaker Amp Rating
50 A
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
DBR3023FB50
Hub Diameter
1.5 in
Voltage
600V AC
Number of Wires
2
Circuit Breaker Amp Rating
50 A
HP
20 hp
Amps
30 A
Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
FDB 600V AC
Brass
Horsepower Rating
20 hp
Phase
Single
Current Rating
30 A
Hazardous Location Specification
Class I, Div 1 and 2, Group B, C, D, Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2
Description
Receptacle, Circuit Breaker Amp Rating 50 A, Circuit Breaker Type FDB 600V AC, Current Rating 30 A, Fuse Protection Not Applicable, Fuse Type Not Applicable, Hazardous Location Specification Class I, Div 1 and 2, Group B, C, D, Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2, Locking Handle Yes, NEMA Enclosure Rating 3, 3R, 4, 4X, 9FG, Number of Poles 3, Number of Wires 2, Voltage Rating 600V AC, Compatible Plug Manufacturer Part Number Not Applicable, Disconnect Switch No