  • Mfr # DBR3034HFB20
  • Zoro # G3046639
Voltage
600V AC
Number of Poles
4
Circuit Breaker Amp Rating
20 A
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
DBR3034HFB20
Hub Diameter
1.5 in
Voltage
600V AC
Number of Poles
4
Circuit Breaker Amp Rating
20 A
Amps
30 A
Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
FD 600V AC
Current Rating
30 A
Hazardous Location Specification
Class I, Div 1 and 2, Group B, C, D, Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2
Phase
Three
Description
Mechanical Interlock, Circuit Breaker Amp Rating 20 A, Circuit Breaker Type FD 600V AC, Current Rating 30 A, Fuse Protection Non-Fused, Fuse Type Not Applicable, Hazardous Location Specification Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2, Locking Handle Yes, NEMA Enclosure Rating 3, 3R, 4, 4X, 9FG, Number of Poles 4, Number of Wires 3, Voltage Rating 600V AC, Compatible Plug Manufacturer Part Number Not Applicable, Disconnect Switch No, Enclosure Lock Type Padlockable