  • Mfr # EBR6034HFB60
  • Zoro # G5891681
Voltage
600V AC
Number of Poles
4
Circuit Breaker Amp Rating
60 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
EBR6034HFB60
Hub Diameter
1.5 in
Voltage
600V AC
Number of Poles
4
Circuit Breaker Amp Rating
60 A
Amps
60 A
Voltage Rating
600V AC
Phase
Three
Current Rating
60 A
Circuit Breaker Type
FD 600V AC
Description
Receptacle, Circuit Breaker Amp Rating 60 A, Circuit Breaker Type FD 600V AC, Current Rating 60 A, Fuse Protection Not Applicable, Fuse Type Not Applicable, Hazardous Location Specification Class I, Div 1 and 2, Group C, D, Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2, Locking Handle Yes, NEMA Enclosure Rating 3, 3R, 4, 4X, 7CD, 9FG, Number of Poles 4, Number of Wires 3, Voltage Rating 600V AC, Compatible Plug Manufacturer Part Number Not Applicable, Disconnect Switch No