  • Mfr # 55BA1M2U1-50
  • Zoro # G1795227
/ea
Key Features
Inlet Size
3/8"
Outlet Size
1/2"
Body Material
Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
55BA1M2U1-50
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
3/8"
Outlet Size
1/2"
Overall Height
3 in
Overall Length
3 in
Inlet Connection Size
3/8 in
Outlet Connection Size
1/2 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Adjustable Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Factory Set Pressure
50 psi
Pressure Range
0 to 100 psi
Temp. Range
0 Degrees to 450 Degrees F
Test Lever
Test Lever Not Included
Spring Material
Stainless Steel
Seat Material
Disc Material
Application
Liquids
BtuH
0 BtuH
Standards
Non-Code, Field Adjustable
Operating Temperature - Minimum
-20 Degrees F
For Media
Water
ASME Section Code
Non-Code
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
Outlet Connection Type
NPT
Inlet Connection Gender
Male
Outlet Connection Gender
Female
Operating Pressure - Maximum
200 psi
Inlet Connection Type
NPT
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Description
Adjustable Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 3/8 in, Outlet Size 1/2 in, Factory Set Pressure 50 psi, Pressure Range 0 to 100 psi, 0 BtuH BtuH, Disc Material Bronze, Overall Height 3 in, Overall Length 3 in, Seat Material Bronze, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range 0 Degrees to 450 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included, Standards Non-Code, Field Adjustable