  • Mfr # 740FG1M1K1-15
  • Zoro # G7256532
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1 1/2"
Outlet Size
1 1/2"
Body Material
Brass/Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
740FG1M1K1-15
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
Outlet Size
Overall Height
9 1/4 in
Overall Length
9 1/4 in
Outlet Connection Size
1 1/2 in
Inlet Connection Size
1 1/2 in
Details
Body Material
Brass/Bronze
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Spring Material
Stainless Steel
Disc Material
Stainless Steel
Temp. Range
-320 Degrees to 406 Degrees F
Test Lever
Test Lever Included
Standards
ASME Code UV, CE, CRN, NB
Factory Set Pressure
15 psi
Seat Material
Brass/Stainless Steel
Application
Air, Gas
BtuH
0 BtuH
Product Type
Safety Relief Valve
For Media
Air, Gas, Steam
Inlet Connection Gender
Male
Outlet Connection Gender
Female
ASME Section Code
Section VIII
Inlet Connection Type
NPT
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
Operating Pressure - Maximum
364 psi
Outlet Connection Type
NPT
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Operating Temperature - Minimum
-320 Degrees F
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 1/2 in, Outlet Size 1 1/2 in, Factory Set Pressure 15 psi, 0 BtuH BtuH, Disc Material Stainless Steel, Overall Height 9 1/4 in, Overall Length 9 1/4 in, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -320 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Included, Standards ASME Code UV, CE, CRN, NB