  • Mfr # 740EF1M1K1-100
  • Zoro # G6771624
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1"
Outlet Size
1 1/4"
Body Material
Brass/Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
740EF1M1K1-100
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1"
Outlet Size
1 1/4"
Overall Length
8 1/8 in
Overall Height
8 1/8 in
Outlet Connection Size
1 1/4 in
Inlet Connection Size
1 in
Details
Body Material
Brass/Bronze
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Seat Material
Brass/Stainless Steel
Disc Material
Stainless Steel
Factory Set Pressure
100 psi
Temp. Range
-320 Degrees to 406 Degrees F
Standards
ASME Code UV, CE, CRN, NB
Test Lever
Test Lever Included
Application
Air, Gas
Spring Material
Stainless Steel
BtuH
0 BtuH
Product Type
Safety Relief Valve
Operating Pressure - Minimum
0 psi
ASME Section Code
Section VIII
Inlet Connection Type
NPT
Inlet Connection Gender
Male
Operating Pressure - Maximum
364 psi
Operating Temperature - Minimum
-320 Degrees F
For Media
Air, Gas, Steam
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
Outlet Connection Gender
Female
Outlet Connection Type
NPT
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 in, Outlet Size 1 1/4 in, Factory Set Pressure 100 psi, 0 BtuH BtuH, Disc Material Stainless Steel, Overall Height 8 1/8 in, Overall Length 8 1/8 in, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -320 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Included, Standards ASME Code UV, CE, CRN, NB