  • Mfr # 740DC1M1K1-150
  • Zoro # G6722353
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1/2"
Outlet Size
3/4"
Body Material
Brass/Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
740DC1M1K1-150
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1/2"
Outlet Size
3/4"
Overall Height
7 3/8 in
Overall Length
7 3/8 in
Outlet Connection Size
3/4 in
Inlet Connection Size
1/2 in
Details
Body Material
Brass/Bronze
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Test Lever
Test Lever Included
Disc Material
Stainless Steel
Spring Material
Stainless Steel
Temp. Range
-320 Degrees to 406 Degrees F
Application
Air, Gas
Standards
ASME Code UV, CE, CRN, NB
Seat Material
Brass/Stainless Steel
Factory Set Pressure
150 psi
BtuH
0 BtuH
Product Type
Safety Relief Valve
Inlet Connection Type
NPT
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Outlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Gender
Female
Inlet Connection Gender
Male
Operating Temperature - Minimum
-320 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
ASME Section Code
Section VIII
Operating Pressure - Maximum
364 psi
For Media
Air, Gas, Steam
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1/2 in, Outlet Size 3/4 in, Factory Set Pressure 150 psi, 0 BtuH BtuH, Disc Material Stainless Steel, Overall Height 7 3/8 in, Overall Length 7 3/8 in, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -320 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Included, Standards ASME Code UV, CE, CRN, NB