  • Mfr # 89F2A1M2K1-75
  • Zoro # G0215205
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
2"
Outlet Size
2 1/2"
Body Material
Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
89F2A1M2K1-75
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
2"
Outlet Size
2 1/2"
Overall Height
11 in
Overall Length
11 in
Outlet Connection Size
2 1/2 in
Inlet Connection Size
2 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Test Lever
Test Lever Not Included
Pressure Range
0 to 300 psi
Application
Air, Gas
Seat Material
Spring Material
Stainless Steel
Factory Set Pressure
75 psi
Temp. Range
0 Degrees to 406 Degrees F
Disc Material
Standards
ASME Code UV, CE, CRN, NB
BtuH
0 BtuH
Product Type
Safety Relief Valve
Inlet Connection Type
NPT
Operating Pressure - Maximum
264 psi
Outlet Connection Type
NPT
ASME Section Code
Section VIII
Operating Pressure - Minimum
0 psi
For Media
Air, Gas
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
Inlet Connection Gender
Male
Outlet Connection Gender
Female
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 2 in, Outlet Size 2 1/2 in, Factory Set Pressure 75 psi, Pressure Range 0 to 300 psi, 0 BtuH BtuH, Disc Material Bronze, Overall Height 11 in, Overall Length 11 in, Seat Material Bronze, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range 0 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included, Standards ASME Code UV, CE, CRN, NB