  • Mfr # 740GF1M1K1-275
  • Zoro # G6710785
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
2"
Outlet Size
2"
Body Material
Brass/Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
740GF1M1K1-275
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
2"
Outlet Size
2"
Overall Height
10-1/4"
Overall Length
10-1/4"
Outlet Connection Size
2 in
Inlet Connection Size
2 in
Details
Body Material
Brass/Bronze
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Disc Material
Stainless Steel
Test Lever
Test Lever Included
Application
Air, Gas
Standards
ASME Code UV, CE, CRN, NB
Temp. Range
-320 Degrees to 406 Degrees F
Seat Material
Brass/Stainless Steel
Spring Material
Stainless Steel
Factory Set Pressure
275 psi
BtuH
0 BtuH
Product Type
Safety Relief Valve
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Outlet Connection Type
NPT
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
Inlet Connection Gender
Male
Operating Pressure - Maximum
364 psi
Inlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Gender
Female
For Media
Air, Gas, Steam
Operating Temperature - Minimum
-320 Degrees F
ASME Section Code
Section VIII
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 2 in, Outlet Size 2 in, Factory Set Pressure 275 psi, 0 BtuH BtuH, Disc Material Stainless Steel, Overall Height 10 1/4 in, Overall Length 10 1/4 in, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -320 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Included, Standards ASME Code UV, CE, CRN, NB