  • Mfr # 740DF1M2J1-30
  • Zoro # G6442922
Outlet Size
1"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
740DF1M2J1-30
Outlet Size
1"
Outlet Connection Size
1 in
Test Lever
Test Lever Not Included
Factory Set Pressure
30 psi
Application
Liquids
Operating Pressure - Maximum
364 psi
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 3/4 in, Outlet Size 1 in, Factory Set Pressure 30 psi, 0 BtuH BtuH, Disc Material Stainless Steel, Overall Height 7 3/8 in, Overall Length 7 3/8 in, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -320 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included, Standards ASME Code UV, CE, CRN, NB