  • Zoro # G6161508
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Ball Material
PVC
Body Style
Inline
Ball Port Style
Full Port
Valve Ways
2-Way
Valve Structure
One-Piece
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G6161508
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Pipe Size
4 in
Overall Length
13.89 in
Handle Length
11.81 in
Handle Height
7.01 in
Nominal Valve Size
4 in
Connection Size - Side 2
4 in
Connection Size - Side 1
4 in
Details
Ball Material
PVC
Body Style
Inline
Ball Port Style
Full Port
Valve Ways
2-Way
Valve Structure
One-Piece
For Media
Water
Connection Type
socket
Item
Ball Valve
Stem Type
Blowout Resistant
Temp. Range
30 Degrees to 120 Degrees F
Handle Type
Tee
Features
True Union Design
Stem Material
Standards
SCH40
Ball Valve Product Group
Manual
Handle Material
ABS
Compliance
ISO 9001
Body Material
Plastic
Seat Material
PTFE
Max. Pressure
150 PSI CWP
Seal Material
FKM
Maximum Pressure - Combustible Gas
Not Rated
Coefficient of Volume (Cv)
680
Connection Type - Side 2
Socket
Connection Type - Side 1
Pipe Schedule Compatibility
Schedule 80
3-A Standard Compliance
Not Rated
Included Mounting
Actuator Mounting Pad
Operating Temperature - Maximum
120 Degrees F
NSF Certifications for Food and Drinking Water
NSF 61
Operating Temperature - Minimum
30 Degrees F
Maximum Pressure - Steam
Description
Manual Two-Way Ball Valve, Body Material PVC, For Media Water, Valve Construction One-Piece, Nominal Valve Size 4 in, Valve Body Style Straight, 3-A Standard Compliance Not Rated, Average Surface Roughness (Ra) Not Applicable, Maximum Pressure - Operating 150 psi, Maximum Pressure - Steam Not Rated, Maximum Pressure - Combustible Gas Not Rated, Ball Material PVC, Ball Port Style Full Port, Handle Type Tee, Connection Size - Side 1 4 in, Valve Ways 2-Way, Seal Material FKM, Seat Material PTFE