  • Zoro # G6201507
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pipe Size
3in
Connection Type
FLANGED
Max. Pressure
150 PSI
Body Material
CPVC,FKM
Standards
NPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G6201507
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Pipe Size
3in
Details
Connection Type
FLANGED
Item
Valve,Ball Chck,TU,3",CPVC,Thread,FKM
Max. Pressure
150 PSI
Body Material
CPVC,FKM
Standards
NPT
Type
ROUND HANDLE
Description
Uniseat/seal of EPDM or FKM. Ball is the only moving part. It unseats to permit flow in one direction but seals against seat to prevent backflow. May be used vertically or horizontally. Minimum shut-off of 5 psi. All sizes rated for full vacuum service. Solid thermoplastic ball.