Mfr # EFHC8321G001125/DCDD
Zoro # G4583126
Key Features
Specifications
Product Information
Dimensions
Description
The ASCO EFHC8321G001125/DCDD is a pilot-operated, normally closed solenoid valve constructed with a brass body and designed for controlling the flow of air, inert gases, light oil, and water. It features a 3-way/2-position valve design with a quick exhaust valve type, allowing automated and remote control of fluid or gas passage. The valve can be mounted in horizontal or vertical orientations and operates with a 125V DC power supply. Its coil is explosion-proof and watertight with Class H insulation, Coil Enclosure: Explosion-Proof; Watertight; Insulation Class: H; Environmental Rating: Indoor/Outdoor, and includes coil and seal components.
Key Features:
- Valve Design: 3-Way/2-Position, Normally Closed, Quick Exhaust
- Actuator Type: Single Air Pilot, Pilot Operated
- Body Material: Brass
- Media Compatibility: Air, Inert Gases, Light Oil, Water
- Maximum Fluid Temperature: 120°F
- Operating Pressure Differential: 10 psi minimum (Light Oil); 200 psi maximum (Air/Inert Gas, Light Oil, Water)
- Orifice Diameter: 9/32 in
- Nominal Pipe Size: 1/4 in
- Connection Types: Inlet and Outlet NPTF
- Electrical: 125V DC, 20.6 W wattage; Electrical Connections: 1/2 in Conduit with 18 in Leads