  • Mfr # EFHC8321G001125/DCDD
  • Zoro # G4583126
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
For Media
Air, Inert Gases, Light Oil, Water
Valve Ways
3-Way
Valve Starting Configuration
Normally Closed
Nominal Pipe Size
1/4 in
Inlet Connection Type
NPTF
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EFHC8321G001125/DCDD
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Nominal Pipe Size
1/4 in
Overall Height
3-15/16 in
Overall Length
3-1/8 in
Center Line Pipe Center Size
2 in
Overall Width
2-1/2 in
Orifice Diameter
9/32 in
Details
For Media
Valve Ways
3-Way
Valve Starting Configuration
Normally Closed
Inlet Connection Type
NPTF
Outlet Connection Type
Voltage
125V DC
Valve Type
Quick Exhaust
Operation Type
Pilot Operated
Seal Material
NBR
Operating Pressure Differential - Maximum
200 psi Air/Inert Gas, Light Oil, Water
Operating Pressure Differential - Minimum
10 psi Light Oil
Item
Solenoid Valve
Valve Design
3-Way/2-Position
Coil Insulation Class
H
Electrical Connections
1/2" Conduit w/18" Leads
Coil Enclosure
Explosion Proof, Watertight
Body Material
Brass
Operating Pressure Differential Air/Inert Gas - Maximum
200 psi
Valve Positions
2-Position
Mounting Orientation
Horizontal or Vertical
Operating Pressure Differential Water - Maximum
200 psi
Operating Pressure Differential Steam - Maximum
Not Rated
Fluid Temperature - Maximum
120 Degrees F
Operating Pressure Differential Hot Water - Maximum
Not Rated
Wattage
20.6 W
Operating Pressure Differential Light Oil - Maximum
200 psi
NEMA Enclosure Rating
3, 3S, 4, 4X, 6, 6P, 7, 9
Actuator Type
Single Air Pilot
Operating Pressure Differential Light Oil - Minimum
10 psi
Environmental Rating
Corrosive, Indoor, Outdoor
Includes Coil
Yes
Includes Seal
Yes
Coefficient of Volume (Cv)
0.8
Description
The ASCO EFHC8321G001125/DCDD is a pilot-operated, normally closed solenoid valve constructed with a brass body and designed for controlling the flow of air, inert gases, light oil, and water. It features a 3-way/2-position valve design with a quick exhaust valve type, allowing automated and remote control of fluid or gas passage. The valve can be mounted in horizontal or vertical orientations and operates with a 125V DC power supply. Its coil is explosion-proof and watertight with Class H insulation, Coil Enclosure: Explosion-Proof; Watertight; Insulation Class: H; Environmental Rating: Indoor/Outdoor, and includes coil and seal components.
Key Features:
  • Valve Design: 3-Way/2-Position, Normally Closed, Quick Exhaust
  • Actuator Type: Single Air Pilot, Pilot Operated
  • Body Material: Brass
  • Media Compatibility: Air, Inert Gases, Light Oil, Water
  • Maximum Fluid Temperature: 120°F
  • Operating Pressure Differential: 10 psi minimum (Light Oil); 200 psi maximum (Air/Inert Gas, Light Oil, Water)
  • Orifice Diameter: 9/32 in
  • Nominal Pipe Size: 1/4 in
  • Connection Types: Inlet and Outlet NPTF
  • Electrical: 125V DC, 20.6 W wattage; Electrical Connections: 1/2 in Conduit with 18 in Leads